‹ Prev
Next ›
3M Bright Screen Privacy Filter for 14 Inch Full Screen Laptop 16:10 BP140W1E
26 Stock Available
- Our proprietary Advanced Nanolouver technology transmits up to 85% of the screen’s light, ensuring a perfect balance of privacy, brightness, and clarity.
- Up to 25% brighter than other black privacy filters on the market.
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
- 100% hand inspected for quality assurance.
- A reversible solution, 3M™ Privacy Filters offer a glossy option and a matte option that help reduce glare and fingerprints.
- Includes 3M™ COMPLY™ Flip Attach for easy switching between privacy and screen sharing, and 3M™ COMPLY™ Adhesive Strips to keep the privacy filter securely in place.
Product Details
General Information
| Colour | Transparent |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Suitable for | Laptop |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Screen size HxW | 307 x 200 mm |
| Display diagonal (metric) | 35.5 cm |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Display filter features | Anti-glare |
| Display types supported | LCD/CRT |
| Aspect ratio | 16 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Limits viewing angle | 60° |
| Easy to clean | Yes |
| Light transmission | 85% |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Screen format | Standard |
| Country of origin | United States |
| Easy to apply | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Installation type | Flip attach + Attachment strip |
| Easy to remove | Yes |
| Blue light filter | Yes |
| Width | 307 mm |
| Height | 200 mm |
| Width (imperial) | 30.7 cm (12.1") |
| Height (imperial) | 19.8 cm (7.8") |
| Weight | 34 g |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 241 mm |
| Package height | 4 mm |
| Package weight | 123 g |
| Anti-reflective | Yes |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Pallet net height | 121.9 cm |
| Pallet net length | 121.9 cm |
| Pallet net width | 106.7 cm |
| Pallet net weight | 96.3 kg |
| Pallet gross width | 106.7 cm |
| Pallet gross length | 121.9 cm |
| Pallet gross height | 121.9 cm |
| Pallet gross weight | 435.4 kg |
| Shipping (inner) case width | 25.2 cm |
| Shipping (inner) case length | 34.1 cm |
Product Information
| Brand | 3M |
| Type | Screen Filters |
Description
Get the game-changing privacy filter that so seamlessly protects your onscreen data, you'll hardly know it's there—but visual hackers around you will. Discover the 3M™ Bright Screen Privacy Filter. Easy to apply, easy to use, easy to forget it’s there. Only from 3M, the experts in screen privacy.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.