‹ Prev
Next ›
ASUS Eye Care VY249HF 24 inch Gaming Monitor IPS Full HD VY249HF
Stock is Available
- 23.8" FHD IPS panel with 100Hz refresh rate for smooth video viewing and casual gameplay
- SmootMotion technology with up to 100Hz refresh rate and 1ms MPRT eliminate tracing and ensure crisp and clear video playback and daily usage
- Adaptive Sync delivers fluid, artifact-free visuals at any frame rate
- Proprietary long-lasting antibacterial treatment inhibits the growth of bacteria and fungi on the monitor bezels and hotkeys
- Eye Care Plus technology includes Color Augmentation mode helps users with color-vision deficiency better distinguish between colors, and Rest Reminder helps users manage screen time
Product Details
General Information
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16 |
| Display technology | LCD |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Response time | 1 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1300 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Backlight type | LED |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Anti-glare screen | Yes |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 31 - 110 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 100 Hz |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Game mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI | Yes |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone outputs | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Height adjustment | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
Product Information
| Brand | Asus |
| Type | LCD Monitor |
Description
VY249HF EYE CARE GAMING MONITOR LEARN, WORK & PLAY, THE HEALTHY WAY ASUS VY249HF Eye Care Gaming monitor is designed with your health in mind. It features ASUS Eye Care Plus technology, a proprietary long-lasting antibacterial treatment on the bezels and hotkeys, and an advanced IPS FHD panel that delivers exceptional visuals. Ideal for eLearning, work or entertainment, the combination of a 100 Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology ensures you’ll enjoy consistently smooth visuals with any content.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.