‹ Prev
Next ›
ASUS ZenScreen MB166CR 16 inch Portable Monitor IPS Full HD MB166CR
Stock is Available
- 15.6-inch Full HD portable anti-glare IPS display with an ultraslim and thin design helps you get things done more efficiently when you’re on the go
- USB Type-C connector (DP Alt mode) for user convenience and compatibility with compatible devices
- ASUS Eye Care monitors feature TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience
- Automatically sense its orientation and switch the monitor between landscape and portrait modes via DisplayWidget Center software
- User-friendly design with embedded tripod socket on the rear and 360° kickstand for versatility
Product Details
General Information
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16 |
| Display technology | LCD |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 800 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Display number of colours | 262000 colours |
| Backlight type | LED |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Anti-glare screen | Yes |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.179 x 0.179 mm |
| Viewable size, horizontal | 34.4 cm |
| Viewable size, vertical | 19.4 cm |
| Digital horizontal frequency | 24 - 83 kHz |
| Digital vertical frequency | 60 - 60 Hz |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Game mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Market positioning | Home |
| Product colour | Black |
| HDMI | No |
| Headphone out | No |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| HDCP | Yes |
| Cable lock slot | No |
| Height adjustment | No |
| Energy efficiency class (SDR) | B |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 6 kWh |
| Power consumption (typical) | 5.24 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
Product Information
| Brand | Asus |
| Type | Computer Monitors |
Description
Sleek and portable design ASUS ZenScreen™ is ideal for life on the road. This sleek portable display is light weight and has a slim profile, so it fits easily in any travel bag and is ready for productivity, anytime and anywhere. One cable is all you need ZenScreen MB166CR uses a single USB Type-C* connection for both power and video transmission from your host device. This means you have less cables to work with, so you get a neater work area. Designed with Versatility A 360° detachable kickstand allow you to screw-in with ease on the rear tripod socket, enabling easy tilt adjustments in either portrait or landscape mode. With the 360° kickstand design you can even put it on a tabletop mount with ease.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.