‹ Prev
Next ›
ASUS ZenScreen MB169CK 16 inch Portable Monitor IPS Full HD MB169CK
Non-Returnable
- 15.6-inch Full HD portable anti-glare IPS display with an ultraslim and thin design helps you get things done more efficiently when you’re on the go
- USB Type-C connector (DP Alt mode) for user convenience and compatibility with compatible devices
- ASUS Eye Care monitors feature TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience
- Automatically sense its orientation and switch the monitor between landscape and portrait modes via DisplayWidget Center software
- User-friendly design with embedded tripod socket on the rear and 360° kickstand for versatility
Product Details
General Information
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16 |
| Display technology | LCD |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 800 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Display number of colours | 262000 colours |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.179 x 0.179 mm |
| Viewable size, horizontal | 34.4 cm |
| Viewable size, vertical | 19.4 cm |
| Digital horizontal frequency | 24 - 83 kHz |
| Digital vertical frequency | 50 - 60 Hz |
| Display diagonal (metric) | 40 cm |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Game mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Market positioning | Consumer |
| Product colour | Black |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI | Yes |
| Headphone out | No |
| USB Type-C downstream ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| VESA mounting | No |
| Cable lock slot | No |
| Height adjustment | No |
Product Information
| Brand | Befon |
Description
ASUS ZenScreen MB169CK Portable USB Monitor- 16 inch (15.6 inch viewable), Full HD, IPS, dual USB Type-C, Flicker Free, Blue Light Filter, Anti-glare surface, 360° kickstand
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.