- Compatible with inkjet printers
- Adhesive labels for lever arch files
- Template software is available online
- BlockOut - Opaque labels to cover previous information
- Jam free for smooth printing
- Dimensions: 200 x 60mm
- Colour: white
- 25 sheets of 4 labels (100 total)
- Pack of 100
<
>
Avery Inkjet L/Arch Filing Labels 4 Per Sheet Wht (Pack of 100) J8171-25
203 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: WX0108737581 Stock Available
-
Product Code: FS29755231 Stock Available
-
Product Code: KF108485400 Stock Available
-
Product Code: DV9257X247 Stock Available
-
Product Code: DV9256X23 Stock Available
-
Product Code: DV9252X17 Stock Available
-
Product Code: KF01527548 Stock Available
-
Product Code: CG151475435 Stock Available
-
Product Code: KF20023146 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Adhesive Type | Permanent |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 215x10x325mm |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Laser Printers | No |
| For Copiers | No |
| Form | 4 per A4 Sheet |
| Label Size | 200x60mm |
| Manufacturer | Avery UK |
| Weight | 0.34kg |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | File Spine Labels |
Description
Avery lever arch filing labels let you re-use old lever arch files or ring binders with new labels. The opaque white material obscures old text and labels, letting you add new information on top. Ideal for use with your inkjet printer to create professional and easy-to-read printed labels. Customise them with online templates available for download, free from the Avery website. This pack contains 100 labels, with 25 sheets and 4 labels per sheet.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
