‹ Prev
Next ›
Brother DR-248CL Drum Unit DR248CL
Stock is Available
- Works with Original
- Brother
- Laser Printer: HL-L8230Cdw - MFC-L8390CDW - HL-L8240Cdw - MFC-L3760CDW - MFC-L3740CDW - MFC-L8340CDW
- Brother
- Delivers 30,000 pages at 3 pages per job
- Expertly engineered and rigorously tested genuine Brother drum pack
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Protect your printer warranty by using Brother genuine supplies
Product Details
General Information
| Colour | CMYK |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Multipack | Yes |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Page yield | 30000 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 302 mm |
| Depth | 191 mm |
| Height | 376 mm |
| Weight | 732 g |
| Package weight | 1.17 kg |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Pallet gross height | 16.7 cm |
| Pallet gross weight | 107.6 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 64 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 64 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Drum |
Key Data
| CE Marking | Yes |
Description
Keep your office laser printer performing just as it should and ensure your printouts remain the best-possible quality with this genuine Brother DR-248CL Drum Unit Pack. The DR-248CL is simple to install, reliable and long-lasting, ensuring that print problems won’t slow you down.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.