‹ Prev
Next ›
Brother DR-2400 Drum Unit DR2400
Stock is Available
- Works with Original
- Brother
- Laser Printer: HL-L2310D - DCP-L2510D - HL-L2350DW - HL-L2375DW - MFC-L2730DW - MFC-L2750DW - DCP-L2530DW - MFC-L2710DW - HL-L2370DN - MFC-L2710DN
- HL: HL-L2310D
- Brother
- Delivers up to 12,000 printed pages
- High quality genuine Brother drum
- Prevents waste, to save time and money
Product Details
General Information
| Compatible Or Original | Original |
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Multipack | No |
| Compatibility | HL-L2310D HL-L2350DW HL-L2357DW HL-L2370DN HL-L2375DW DCP-L2510D DCP-L2530DW DCP-L2537DW DCP-L2550DN MFC-L2710DN MFC-L2710DW MFC-L2730DW MFC-L2750DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Page yield | 12000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 124 mm |
| Depth | 172 mm |
| Height | 353 mm |
| Weight | 490 g |
| Package weight | 858 g |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Pallet gross weight | 108 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Drum |
Key Data
| Recyclable | Yes |
Description
This genuine replacement drum unit has been expertly designed for use with your Brother laser printer, The DR-2400 Drum Unit ensures that your printer's able to continue delivering top quality results. Ensuring that your important documents are reproduced with all the clarity they deserve. Compatible with a range of printers, our easy to install drum units will help you keep on printing.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BA77949Stock is Available
-
Product Code: PX20011779 Stock Available
-
Product Code: 2W11370316 Stock Available
-
Product Code: AU000361733 Stock Available
-
Product Code: KF200011968 Stock Available
-
Product Code: ME.28506 Stock Available
-
Product Code: A4PAPER330 Stock Available
-
Product Code: 2W50019183 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Also Consider
-
Product Code: BA77949Stock is Available
-
Product Code: PX20011779 Stock Available
-
Product Code: 2W11370316 Stock Available
-
Product Code: AU000361733 Stock Available
-
Product Code: KF200011968 Stock Available
-
Product Code: ME.28506 Stock Available
-
Product Code: A4PAPER330 Stock Available
-
Product Code: 2W50019183 Stock Available