‹ Prev
Next ›
Brother HL-L5215DN A4 Mono Laser Printer HLL5215DNQK1
425 Stock Available
- Print resolution of 1200 x 1200 dpi
- Mobile and web connectivity: Brother Mobile Connect, Brother Print Service Plugin, Apple AirPrint, Mopria
- 256MB memory
- 2-sided printing
- Print speed: up to 48ppm
- Mono laser printer
- Includes a flexible suite of security features and solutions
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 48 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Time to first page (black, normal) | 6.7 s |
| Printing colours | Black |
| Number of print cartridges | 1 |
| Page description languages | BR-Script 3, PCL 6, PDF 1.7 |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 250 sheets |
| Total output capacity | 150 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Envelopes, Executive, Letterhead, Plain paper, Recycled paper, Thick paper, Thicker paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Envelopes sizes | C5, Com-10, DL, Monarch |
| Custom media width | 69.8 - 215.9 mm |
| Custom media length | 127 - 355.6 mm |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Internal memory | 256 MB |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black, White |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Power consumption (printing) | 670 W |
| Power consumption (ready) | 430 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.59 kWh/week |
| Width | 373 mm |
| Depth | 388 mm |
| Height | 257 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Laser Printer |
Key Data
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| Nordic Swan | Yes |
| CE Marking | Yes |
| Blue Angel | Yes |
Description
Brother HL-L5215DN Mono Laser Printer A4 HLL5215DNQK1 comes with a flexible suite of security features and solutions that can be tailored to your business. Mobile and web connectivity: Wired network Gigabit ethernet, Mobile: Brother Mobile Connect, Brother Print Service Plugin, Apple AirPrint, Mopria and Hi-Speed USB 2.0. Print resolution of 1200 x 1200 dpi. 48ppm 1-sided/24 spm 2-sided (mono). With a 1 line LCD control panel with keys. A 250 sheet standard paper input tray, with a 100 sheet multi-purpose tray. Supplied with in-box high yield black toner. Dimensions: 373 x 388 x 257mm. 11.60kg. Recommended monthly duty cycle up to 5,000 pages.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.