‹ Prev
Next ›
Brother HL-L6410DN A4 Mono Laser Printer HLL6410DNQJ1
1 Stock Available
- 8.9cm Colour touchscreen
- Optional Mailbox and Staple Finisher
- Compatible with Brother and 3rd Party solutions include Kofax, YSoft and more
- Comes with Secure Print+, Barcode Print+NFC for secure authentication
- Available under a managed print service (MPS) contract
Product Details
General Information
| Colour | No |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 50 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Time to first page (black, normal) | 6.7 s |
| Printing colours | Black |
| Number of print cartridges | 1 |
| Page description languages | BR-Script 3, PCL 6, PDF 1.7 |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 520 sheets |
| Total output capacity | 250 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Bond paper, Labels, Recycled paper, Thick paper, Thicker paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Non-ISO print media sizes | Executive, Legal |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA2-TKIP |
| Internal memory | 1024 MB |
| Market positioning | Business |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Colour display | Yes |
| Control type | Touch |
| Power consumption (printing) | 710 W |
| Power consumption (ready) | 430 W |
| Power consumption (off) | 0.05 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.62 kWh/week |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 402 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Laser Printer |
Description
Designed to deliver professional performance with flexible paper handling options and super-fast, high quality printing you can depend on. The super high-yield inbox toner means you can print for longer whilst considerably reducing your print spend. This, together with the robust build quality, flexible paper handling professional finishing options, makes the HL-L6410DN the ideal print partner for your business.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.