‹ Prev
Next ›
Brother HL-L8230CDW A4 Wireless Colour Laser Printer HLL8230CDWQJ1
- Print up to 30 pages per minute
- 2-Sided print, up to 12 sides per minute
- 6.8cm Colour touchscreen
- 5GHz WiFi and USB
- Comes with 1,000 black, 1,000 colour page yield toners, 4,500 black, 4,000 colour maximum yield available
- Compatible with Brother and 3rd Party solutions
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Print technology | LED |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 600 x 600 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 30 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 30 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 12.5 s |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Number of print cartridges | 2 |
| Page description languages | BR-Script 3, PCL 5c, PCL 5e, PCL 6, PDF 1.7 |
| Country of origin | Vietnam |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 250 sheets |
| Total output capacity | 150 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Envelopes, Plain paper, Recycled paper, Thick paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Non-ISO print media sizes | Executive, Folio, Legal, Letter |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Envelopes sizes | C5, Com-10, DL, Monarch |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA2-TKIP, WPA3-EAP, WPA3-SAE |
| Internal memory | 512 MB |
| Market positioning | Business |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 6.78 cm (2.67") |
| Control type | Touch |
| Power consumption (printing) | 560 W |
| Power consumption (ready) | 70 W |
| Power consumption (off) | 0.04 W |
| Width | 535 mm |
| Depth | 370 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Laser Printer |
Key Data
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| Nordic Swan | Yes |
| CE Marking | Yes |
| Blue Angel | Yes |
Description
The space-saving HL-L8230CDW professional colour LED printer.Ideal for businesses, this user-friendly, wireless printer quietly delivers high-quality documents at speed without interruption. Featuring the latest industry-standard security, alongside the flexibility to tailor the device to suit you and your business, you can be confident that the HL-L8230CDW meets the needs of the most demanding office.Print directly from desktop or mobile app512MB Internal memory250 Sheet paper input trayAvailable under a managed print service (MPS) contract
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.