‹ Prev
Next ›
Brother LC-521Y Yellow Ink Cartridge LC521Y
Stock is Available
- High quality genuine Brother LC521Y yellow ink cartridge
- LC521Y Prints 500 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC521Y original ink cartridge protects your printer warranty
- The LC521 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC521VAL
Product Details
General Information
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-J1260W, DCP-J1310DW, DCP-J1313DW, DCP-J1360DW, DCP-J1460DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 500 pages |
| Width | 10 mm |
| Depth | 75 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 30 g |
| Package width | 17.3 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 108 mm |
| Package weight | 50 g |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
The Brother LC521Y yellow ink cartridge offers exceptional colour fade resistance, ensuring consistent, high-quality printouts from start to finish. With our precisely formulated inks, your printer will perform at its best throughout its lifespan.\nBrother takes the environment into account throughout the entire ink cartridge lifecycle, helping to reduce landfill waste. Our hardware and ink cartridges are designed with sustainability in mind, minimizing their environmental footprint. Genuine Brother LC521Y ink cartridge - worth it every time\n
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.