‹ Prev
Next ›
Brother LC-527Bk Black Ink Cartridge LC527BK
Stock is Available
- High quality genuine Brother LC527BK black pigment ink cartridge
- LC527BK Prints 1,300 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- Pigment ink produces sharp, detailed prints. Ideal for images and documents
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC527BK original ink cartridge protects your printer warranty
- The LC527 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC527VAL
Product Details
General Information
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-J4350DW, MFC-J4550DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 1300 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Product colour | Multicolour |
| Width | 15 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 40 g |
| Package width | 18.6 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 108 mm |
| Package weight | 70 g |
| Package type | Polybag |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
High quality supplies are essential for achieving outstanding print results. The Brother LC527BK black premium pigment ink cartridge is formulated to deliver exceptional sharp text quality when printing documents.\n\nBrother takes the environment into account throughout the entire ink cartridge lifecycle, helping to reduce landfill waste. Our hardware and ink cartridges are designed with sustainability in mind, minimizing their environmental footprint.\n\nGenuine Brother LC527BK ink cartridge - worth it every time
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.