‹ Prev
Next ›
Brother LC527XL Ink Cartridge High Yield Cyan LC527XLC
Stock is Available
- High quality genuine Brother LC527XLC high yield cyan pigment ink cartridge
- LC527XLC Prints 2,000 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- Pigment ink produces sharp, detailed prints. Ideal for images and documents
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC527XLC original ink cartridge protects your printer warranty
- LC527XL range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC527XLVAL
Product Details
General Information
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-J4350DW, MFC-J4550DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 2000 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Product colour | Multicolour |
| Width | 15 mm |
| Depth | 75 mm |
| Height | 111 mm |
| Weight | 80 g |
| Package width | 18.6 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 108 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package type | Polybag |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
High quality supplies are essential for achieving outstanding print results. The Brother LC527XLC cyan high yield premium pigment ink cartridge is formulated to produce vibrant colour and sharp text. Whether you are printing images, presentations, or documents it enhances overall print quality.\n\nBrother takes the environment into account throughout the entire ink cartridge lifecycle, helping to reduce landfill waste. Our hardware and ink cartridges are designed with sustainability in mind, minimizing their environmental footprint.\n\nGenuine Brother LC527XLC ink cartridge - worth it every time
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.