‹ Prev
Next ›
Brother MFC-L3760CDW A4 4-in-1 Wireless Colour Laser Printer MFCL3760CDWZU1
- Print up to 26 pages per minute
- Gigabit ethernet, 5GHz WiFi and USB
- User-friendly 8.8cm colour touchscreen
- 250 Sheet paper input capacity
- 50 Sheet Automatic Document Feeder (ADF)
- 1,000 Page yield inbox toner, 3,000 page mono 2,300 page colour high yield available
Product Details
General Information
| Colour | White/Grey |
| Print technology | LED |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 600 x 2400 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 26 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 26 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 13.5 s |
| Secure printing | Yes |
| Copying | Colour copying |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Scanning | Colour scanning |
| Duplex scanning | No |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Scan technology | CIS |
| Scan to | E-mail, E-mail Server, USB |
| Faxing | Colour faxing |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Duplex functions | |
| Number of print cartridges | 2 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Page description languages | BR-Script 3, PCL 5c, PCL 5e, PCL 6, PDF 1.7 |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 250 sheets |
| Total output capacity | 150 sheets |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Bond paper, Envelopes, Labels, Plain paper, Recycled paper, Thick paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Envelopes sizes | C5, Com-10, DL, Monarch |
| Custom media width | 105 - 215.9 mm |
| Custom media length | 147.3 - 355.6 mm |
| Paper tray media weight | 60 - 105 g/m² |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Multifunctional Devices |
Key Data
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| CE Marking | Yes |
Description
The office and home environment is continuously changing with the goal of increasing efficiency and productivity. Be confident that you have a reliable device that prints quickly and effortlessly, with: - 2-Sided print, up to 10 sides per minute - Scan up to 21 images per minute3 - 8.8cm Colour touchscreen - Gigabit ethernet, 5GHz WiFi and USB - Print directly from desktop, USB or mobile app - 512MB Internal memory - 50 Sheet Automatic Document Feeder (ADF) - 250 Sheet paper input tray - Comes with 1,000 black, 1,000 colour page yield toners, 2,300 black, 3,000 colour maximum yield available
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.