‹ Prev
Next ›
Brother MFC-L6710DW A4 4-in-1 Wireless Mono Laser Printer MFCL6710DWQK1
- Large 17.8cm colour touchscreen
- 2GB Internal memory with optional secure USB storage
- Comes with 11,000 page yield toner,25,000 page maximum yield available
- Compatible with Brother and 3rd Party solutions include Kofax, YSoft and more
- Comes with Barcode Print+, Secure Print+ and Dedicated UI
- NFC for secure authentication
- Available under a managed print service (MPS) contract
Product Details
General Information
| Print technology | Laser |
| Printing | Mono printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 50 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Time to first page (black, normal) | 6.7 s |
| Secure printing | Yes |
| Copying | Mono copying |
| Duplex copying | Yes |
| Maximum copy resolution | 1200 x 600 DPI |
| Maximum copy size | A4 |
| Scanning | Mono scanning |
| Duplex scanning | Yes |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Scanner type | ADF scanner |
| Scan to | E-mail, E-mail Server, FTP, OCR, USB |
| Faxing | Mono faxing |
| Duplex faxing | Yes |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Maximum duty cycle | 16000 pages per month |
| Duplex functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Number of print cartridges | 1 |
| Printing colours | Black |
| Page description languages | BR-Script 3, PCL 6 |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 520 sheets |
| Total output capacity | 250 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 80 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Bond paper, Envelopes, Labels, Letterhead, Plain paper, Recycled paper, Thick paper, Thicker paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Non-ISO print media sizes | Folio, Legal, Letter |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Envelopes sizes | C5, Com-10, DL, Monarch |
| Custom media width | 105 - 215.9 mm |
| Custom media length | 147.3 - 355.6 mm |
| Paper tray media weight | 60 - 230 g/m² |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Multifunctional Devices |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
Description
Our most advanced, high-performing mono laser multifunctional device. Ideal for high volume users, this intelligent device is designed to deliver a user-friendly, professional experience with exceptional printing and super-fast scanning that your business can depend on. This flexible model comes with Barcode Print+, Secure Print+ and Dedicated UI, so that you can tailor this printer to your specific business needs.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.