‹ Prev
Next ›
Brother PT-E310BTVP Pro Handheld Electrician Labelling Machine
- Built-in specialist labelling functions and 476 industry symbols
- Industrial strength cutter with pause function to reduce waste
- Print labels from a PC, smartphone or tablet via USB and Bluetooth connectivity
- QWERTY style keyboard + 16 character, 3 line large backlit graphic display to preview labels before printing
- Prints 3.5, 6, 9, 12 and 18mm labels
- Includes TZe-S641 (black on yellow strong adhesive) tape cassette, rechargeable Li-Ion battery, USB cable and carry case
Product Details
General Information
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | No |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Print speed | 20 mm/sec |
| Maximum printing width | 1.58 cm |
| Number of printable dots | 128 dot |
| Maximum print height | 1.8 cm |
| Vertical printing | Yes |
| Mirror printing | Yes |
| Rotated printing | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| USB port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Data Matrix, EAN13, GS1-128, UPC-A, UPC-E |
| Number of symbols | 477 |
| Number of fonts | 7 |
| Tape type | HSE/TZe |
| Number of printing lines (max) | 5 |
| Underline | Yes |
| Product colour | Black, Orange |
| Display | LCD |
| Keyboard number of keys | 64 |
| Built-in display | Yes |
| Backlight display | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Battery type | Built-in battery |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Auto power off | Yes |
| Power source type | Battery |
| Battery weight | 190 g |
| Battery capacity | 14 Wh |
| Rechargeable battery | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Mobile operating systems supported | Android 10, Android 9.0, iOS 11.0, iOS 12, iOS 13, iOS 15, iOS 16 |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Printer |
Description
Ensure durable, long-life identification of electrical installations, including danger/warning signs, solar panels and AV equipment, cables and wires. Print labels in standalone mode using the built-in QWERTY keyboard, large display and specialist labelling functions. Integrated bluetooth offers the flexibility to connect to a PC, smartphone or tablet and print labels that comply with all industry standards and regulations using Brother's Pro Label Tool App and P-touch Editor software. Compatible with Pro Tapes - Brother's specialist range of fit-for-purpose tapes that offer resistance to water, chemicals, abrasion and extreme temperatures - our market-leading machines are built to last, with labels that match.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.