‹ Prev
Next ›
Brother PT-H110 Labelling Machine (Prints at 20mm/second) PTH110TA1
Stock is Available
- Create durable labels up to 12mm in width
- High speed printing - up to 20mm/second
- Easy-type keyboard and graphic LCD
- Many fonts, frames and symbols
- Cable labelling function to quickly make labels for wrapping around cables
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Print technology | Thermal transfer |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Print speed | 20 mm/sec |
| Maximum printing width | 1.2 cm |
| Maximum print height | 9 mm |
| Minimum print length | 3 cm |
| Vertical printing | Yes |
| Mirror printing | Yes |
| Supported paper width | 3.5, 6, 9, 12 mm |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Number of fonts | 3 |
| Tape type | TZe |
| Tape cutting | Manual |
| Number of styles | 10 |
| Number of printing lines (max) | 2 |
| Underline | Yes |
| Maximum text length per line | 80 characters |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Display number of lines | 1 lines |
| Display number of characters | 16 |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Battery type | AAA |
| Number of batteries supported | 6 |
| Auto power off | Yes |
| Width | 105 mm |
| Depth | 190 mm |
| Height | 285 mm |
| Weight | 477 g |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 104 mm |
| Package height | 285 mm |
| Package weight | 890 g |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Cartridges quantity | 1 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Manual | Yes |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Printer |
Key Data
| Recyclable | Yes |
Description
Design and print durable labels using the built-in keyboard and graphic display. This feature packed labelling machine prints durable labels up to 12mm in width. Choose from several fonts, font styles, frames and symbols to customise your labels to your exact needs.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.