‹ Prev
Next ›
Brother TN-248XLY Toner Cartridge High Yield Yellow TN248XLY
Stock is Available
- Works with Original
- Brother
- Laser Printer: MFC-L3760CDW - HL-L8240Cdw - MFC-L8340CDW - HL-L8230Cdw - MFC-L8390CDW - MFC-L3740CDW
- Brother
- Tested to ISO standards to meet the highest safety requirements
- High yield toner printing up to 2,300 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- Expertly designed using the latest colour management technology to deliver perfect print quality every time
- Rigorously tested to ensure flawless reliability and keep breakdowns at bay
- Protect your warranty by using Brother genuine supplies
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-L3760CDW, HL-L8230CDW, HL-L8240CDW, HL-L3220CW, DCP-L3560CDW, MFC-L8340CDW, MFC-L8390CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 2300 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 110 mm |
| Depth | 155 mm |
| Height | 389 mm |
| Weight | 375 g |
| Package weight | 810 g |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Pallet gross height | 17.2 cm |
| Pallet gross weight | 194 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| CE Marking | Yes |
Description
Keep productivity high and reduce the need to replace your supplies with the Brother TN-248XLY high yield toner. Crafted by experts to guarantee that your prints are delivered fast and in perfect clarity. Genuine supplies like the TN-248XLY provide better value for money in the long run than cheaper alternatives and protect your printers warranty Brother consider the environmental impact at every stage of your printers life cycle, reducing waste at landfill. All Brother hardware and toners are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-248XLY toner - worth it every time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.