‹ Prev
Next ›
Brother TN-3610XL Toner Cartridge High Yield Black TN3610XL
Stock is Available
- Works with Original
- Brother
- Laser Printer: HL-L6410Dn - MFC-L6910Dn - MFC-L6915Dn - MFC-L5715Dn
- Brother
- Prints up to 25,000 pages in accordance with ISO/IEC 19752.
- High quality genuine Brother black high yield toner cartridge.
- Expertly engineered and rigorously tested to keep your printer performing at its best.
- Using genuine Brother supplies protects your warranty.
- Print for longer without interruption with this high yield toner.
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HL-L6210DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 25000 pages |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 150 mm |
| Depth | 249 mm |
| Height | 361 mm |
| Weight | 980 g |
| Package weight | 1.55 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Pallet gross height | 17.7 cm |
| Pallet gross weight | 356.4 kg |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| CE Marking | Yes |
Description
Print more for less with the Brother TN-3610XL high yield toner has been expertly engineered to guarantee that your prints are delivered fast and in perfect clarity. Genuine supplies like the TN-3610XL provide better value for money in the long run than cheaper alternatives and protect your printers warranty Brother consider the environmental impact at every stage of your printers life cycle, reducing waste at landfill. All Brother hardware and toners are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-3610XL high yield toner - worth it every time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.