‹ Prev
Next ›
Brother TN-1050 Toner Cartridge Black TN1050
Stock is Available
- Works with Original
- Brother
- HL: HL-1110 - HL-1212WVB - HL-1230 - HL-1112 - HL-1210W - HL-1212W - HL-1112A
- Laser Printer: DCP-1612W - HL-1212W - MFC-1810 - DCP-1510 - DCP-1512 - HL-1112 - MFC-1910W - DCP-1610W - HL-1110 - HL-1210W
- MFC Laser: MFC-1910 - MFC-1810 - MFC-1910W
- DCP Laser: DCP-1510 - DCP-1610W - DCP-1612W - DCP-1612WVB - DCP-1512
- Brother
- Prints up to 1,000 pages in accordance with ISO/IEC 19752
- High quality genuine Brother black toner cartridge TN-105
- Genuine Brother toner cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother TN-1050 original laser toner cartridge protects your printer warranty
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Brother DCP-1512, DCP-1510, DCP-1610W, DCP-1612W, DCP-1616NW, DCP-1601, DCP-1512A, HL-1112, HL-1110, HL-1110R, HL-1212W, HL-1210W, HL-1211W, HL-1201, HL-1112A, MFC-1810, MFC-1815, MFC-1910W, MFC-1911NW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1000 pages |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 106 mm |
| Depth | 148 mm |
| Height | 346 mm |
| Weight | 269 g |
| Package width | 148 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 356 mm |
| Package weight | 524 g |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 4977766721707 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 240 pc(s) |
| Pallet gross height | 17.1 cm |
| Pallet gross weight | 142.8 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
Description
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and toner cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-1050 Laser toner cartridge - worth it every time.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: WX00026725 Stock Available
-
Product Code: BA77949Stock is Available
-
Product Code: CO19264Stock is Available
-
Product Code: CO19261Stock is Available
-
Product Code: EP66820Stock is Available
-
Product Code: BA72318Stock is Available
-
Product Code: BC100022239 Stock Available
-
Product Code: BLN7207615850 Stock Available
-
Product Code: A4PAPER330 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Also Consider
-
Product Code: WX00026725 Stock Available
-
Product Code: BA77949Stock is Available
-
Product Code: CO19264Stock is Available
-
Product Code: CO19261Stock is Available
-
Product Code: EP66820Stock is Available
-
Product Code: BA72318Stock is Available
-
Product Code: BC100022239 Stock Available
-
Product Code: BLN7207615850 Stock Available
-
Product Code: A4PAPER330 Stock Available