- Tested to ISO standards to meet the highest safety requirements
- Prints up to 1,000 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- Expertly designed using the latest colour management technology to deliver perfect print quality every time
- Rigorously tested to ensure flawless reliability and keep breakdowns at bay
- Protect your warranty by using Brother genuine supplies
<
>
Brother TN-248BK Toner Cartridge Black TN248BK
51 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BA8140524 Stock Available
-
Product Code: BA8140420 Stock Available
-
Product Code: WS23670261 Stock Available
-
Product Code: PN7335X180 Stock Available
-
Product Code: KF011113488 Stock Available
-
Product Code: KF010877000 Stock Available
-
Product Code: CS16781129 Stock Available
-
Product Code: A4PAPER464 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-L3760CDW, HL-L8230CDW, HL-L8240CDW, HL-L3220CW, DCP-L3560CDW, MFC-L8340CDW, MFC-L8390CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1000 pages |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 110 mm |
| Depth | 155 mm |
| Height | 389 mm |
| Weight | 358 g |
| Package weight | 780 g |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Pallet gross height | 17.2 cm |
| Pallet gross weight | 185.4 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| CE Marking | Yes |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
