‹ Prev
Next ›
Brother TN-249Y Toner Cartridge Ultra High Yield Yellow TN249Y
Stock is Available
- Works with Original
- Brother
- Laser Printer: MFC-L8390CDW - MFC-L8340CDW
- Brother
- Compatible with: Brother HL-L8230CDW, HL-L8240CDW, MFC-L8340CDW, MFC-L8390CDW
- Page yield: up to 4,000
- Colour: Yellow
- Ultra high yield
- Laser toner cartridge
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-L8390CDW, MFC-L8340CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 4000 pages |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 110 mm |
| Depth | 155 mm |
| Height | 389 mm |
| Weight | 413 g |
| Package weight | 833 g |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.8 cm |
| Pallet gross weight | 199.4 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| CE Marking | Yes |
Description
Super high yield supplies reduce the frequency of replacement to keep your office running smoothly and help to increase productivity. Designed by experts and then rigorously tested to guarantee that your prints are delivered fast and in perfect clarity. Genuine supplies like the TN-249Y provide better value for money in the long run than cheaper alternatives and protect your printers warranty.\n\nAt Brother we consider the environmental impact at every stage of your printers life cycle, reducing waste at landfill. All Brother hardware and toners are built to have as little impact on the environment as possible.\n \nGenuine Brother TN-249Y toner - worth it every time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.