‹ Prev
Next ›
Brother WT-229CL Waste Toner Unit WT229CL
Stock is Available
- Works with Original
- Brother
- Laser Printer: DCP-L3515CDW - HL-L3240CDW - HL-L8230CDW - HL-L8240CDW - HL-L3220CWE - DCP-L3560CDW - MFC-L3740CDWE - MFC-L8340CDW - DCP-L3520CDWE - DCP-L3520CDW - MFC-L8390CDW
- Brother
- Duty cycle of up to 50,000 pages
- High quality genuine Brother waste toner unit
- Expertly designed using the latest colour management technology to deliver perfect print quality every time
- Rigorously tested to ensure flawless reliability and keep breakdowns at bay
- Protect your warranty by using Brother genuine supplies
Product Details
General Information
| Colour | Black/Green/Grey |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Multipack | No |
| Compatibility | MFC-L8340CDW, MFC-L8390CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Page yield | 50000 pages |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 365 mm |
| Depth | 138 mm |
| Height | 258 mm |
| Weight | 651 g |
| Package weight | 1.13 kg |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Pallet gross height | 14.5 cm |
| Pallet gross weight | 109.2 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 80 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Part |
Key Data
| CE Marking | Yes |
Description
This genuine Brother WT-229CL Waste Toner Unit is compatible with a huge range of our laser printers. Designed to ensure that your documents are delivered quickly, efficiently and totally spotless, the WT-229CL helps to make maintaining your printer problem-free.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.