Product Details
General Information
| Colour | Multicolour |
| Form factor | Desktop |
| Type | Display |
| Product colour | Grey |
| Cover | No |
| Housing material | Metal |
| Control type | Buttons |
| Tax calculation | Yes |
| Profit calculation | Yes |
| Digits | 12 digits |
| Display type | LCD |
| Power source | Battery/Solar |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | LR44 |
| Battery technology | Alkaline |
| Auto power off | Yes |
| Auto power off after | 7 min |
| Width | 106 mm |
| Depth | 149 mm |
| Height | 24 mm |
| Weight | 113 g |
| Harmonized System (HS) code | 84701000 |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | Calculator |
Description
The LS-122TS features a 12-digit LCD display with functions such as tax calculations, cost-sell margin and constant calculation. The LS-122TS is solar and battery powered. It also includes a replaceable battery for added convenience.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.