Product Details
General Information
| Colour | Brown |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Copper |
| Back Height | 300mm |
| Back Width | 400mm |
| Back Type | Low |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 550x500x1090mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Stools |
| Seat Depth | 430mm |
| Seat Height | 800mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 440mm |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 12kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Carmen |
| Type | Office Chairs |
Description
The natural beauty of wood is emphasised with the Carmen chair that has a solid timber frame mounted by a stunning seat and back design with integral armrests, Timeless elegance for any office environment.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.