Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Quench |
| Back Width | 480mm |
| Back Height | 420mm |
| Frame | Wood Frame |
| Dimensions | 640x580x900mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg Maximum |
| Leg Type | 4 Leg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Visitors Chair |
| Seat Height | 490mm |
| Seat Width | 460mm |
| Seat Depth | 470mm |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 17kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Carmen |
| Type | Visitor Seating |
Description
The natural beauty of wood is emphasised with the Carmen chair that has a solid timber frame mounted by a stunning seat and back design with integral armrests, Timeless elegance for any office environment.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.