Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Steel |
| Dimensions | 540x540x630mm |
| Country of Origin | UK |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Number Of Steps | 2 Tread |
| Maximum Load | 150kg |
| Tread Size | 380x180mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Climb-It® |
| Type | Ladders |
Description
These Climb-It® Domed Feet Steps are manufactured from a strong tubular steel.
This range has anti-slip treads to ensure the user has efficient grip.
The domed feet have spring loaded castors which engage or disengage, depending on whether or not weight is applied.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.