‹ Prev
Next ›
Climb-It Loading Step 2 Tread Open Back Powder Coated Blue SLS02P
7 Stock Available
Non-Returnable
- 25mm tubular steel with sturdy handrails for support
- Anti-slip treads (550x145mm)
- Knuckle gripped handles for manoeuvrability
- Powder Coated Blue finish
- Platform size: 550x400mm
- Maximum load capacity: 150kg
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Steel |
| Dimensions | 610x1200mm |
| Country of Origin | UK |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Platform Size | 550x145mm |
| Maximum Load | 150kg |
| Number Of Steps | 2 Tread |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Climb-It® |
| Type | Ladders |
Description
These Climb-It® Loading Steps are manufactured from strong tubular steel in a blue finish.
This range comes with a strong knuckle guard hand grips.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.