‹ Prev
Next ›
Deflecto Crystal Landscape Literature Holder A4 CPO74YTCRY
523 Stock Available
- W380 x H180 x D105mm
- Made from durable clear polystyrene
- Can be combined to create tiered pockets
- For A4 and foolscap literature
- Wall mounting kit supplied - screen hanging bracket not included
- Can be wall-mounted or hung over screens and partitions
Product Details
General Information
| Colour | Clear |
| Capacity/Pockets | 1 Pocket |
| Dimensions | 380x180x105mm |
| Dimensions (WxDxH) | 380x105x180mm |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Deflecto Ltd |
| Material | Polycarbonate |
| Pocket Size | A4 |
| Material Thickness | 2.5mm |
| Orientation | Landscape |
| Weight | 303g |
| Warranty | 12 Month Warranty |
Product Information
| Brand | Deflecto |
| Type | Wall Mounted |
Key Data
| Contains Single Use Plastic | Yes |
| Recyclable | Yes |
Description
Display and organise your files efficiently with this Deflecto landscape literature file. Sold separately, extra files can be purchased to create a tiered filing system that can be wall-mounted or hung over screens and partitions. Great for attaching to a desk-adjacent wall, the files can be used to keep important documents organised and close at hand. Made from strong polystyrene, the files are larger than the average A4 can therefore can be used to file odd-sized documents.
Also Consider
-
Product Code: KFA41BK2640 Stock Available
-
Product Code: KF26105675 Stock Available
-
Product Code: PE9185X56 Stock Available
-
Product Code: MK8726X30 Stock Available
-
Product Code: RN078332034 Stock Available
-
Product Code: SH3051X21 Stock Available
-
Product Code: KF017732256 Stock Available
-
Product Code: KF260471454 Stock Available
-
Product Code: KF260461407 Stock Available
-
Product Code: A4PAPER361 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Also Consider
-
Product Code: KFA41BK2640 Stock Available
-
Product Code: KF26105675 Stock Available
-
Product Code: PE9185X56 Stock Available
-
Product Code: MK8726X30 Stock Available
-
Product Code: RN078332034 Stock Available
-
Product Code: SH3051X21 Stock Available
-
Product Code: KF017732256 Stock Available
-
Product Code: KF260471454 Stock Available
-
Product Code: KF260461407 Stock Available
-
Product Code: A4PAPER361 Stock Available