‹ Prev
Next ›
Durable A4 6mm Spine Bar Blue (Pack of 50) 2931/06
31 Stock Available
- Size: A4
- Spine bar is 6mm thick and suitable for binding up to 60 sheets of paper
- Create professional reports, projects, presentations and more
- Plastic spine bars for binding unpunched papers and documents in seconds
- Contoured ends provide simple and easy insertion of paper
- Ideal for binding unpunched papers
- Pack of 50
- Colour: Blue
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Document Size | A4 |
| Dimensions | 300x95x60mm |
| Country of Origin | Germany |
| Material | Plastic |
| Manufacturer | Durable (UK) Ltd |
| Weight | 607.5g |
| Spine Width | 6mm Spine |
Product Information
| Brand | Durable |
| Type | Binder |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Durable Spine Bar, these plastic spine bars are a versatile binding system for unpunched papers and documents in seconds. The unique contoured ends provide simple and easy insertion of all papers. The spine bar is 6mm in thickness meaning it can hold up to 60 sheets of A4 paper. Supplied in pack of 50 blue spine bars.
Also Consider
-
Product Code: HT03082326 Stock Available
-
Product Code: HT101BK374 Stock Available
-
Product Code: ST9293X239 Stock Available
-
Product Code: ST1901X281 Stock Available
-
Product Code: DB29010122 Stock Available
-
Product Code: LV9143
-
Product Code: MK8730X6 Stock Available
-
Product Code: A4PAPER388 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Also Consider
-
Product Code: HT03082326 Stock Available
-
Product Code: HT101BK374 Stock Available
-
Product Code: ST9293X239 Stock Available
-
Product Code: ST1901X281 Stock Available
-
Product Code: DB29010122 Stock Available
-
Product Code: LV9143
-
Product Code: MK8730X6 Stock Available
-
Product Code: A4PAPER388 Stock Available