‹ Prev
Next ›
Duracell Plus AA Battery Alkaline 150% Extra Life Power Boost (Pack of 16) 5009375+
215 Stock Available
- Up to 150% Extra Life with Power Boost Actives
- Perfect for powering everyday devices
- Leakage protection, superior nylon top closure
- Longevity performance compared to Minimum Average Duration of the latest IEC AA high drain application test
- 0% plastic battery packaging is recyclable
- Unused batteries last up to 10 years in ambient storage
- Results may vary by device or usage pattern
- Pack of 16
- Size: AA
Product Details
General Information
| Battery type | Single-use battery |
| Battery size(s) | AA |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 16 pc(s) |
| Product colour | Black, Gold |
| Height | 50 mm |
| Diameter | 1.4 cm |
| Package weight | 400 g |
Product Information
| Brand | Duracell |
| Type | Alkaline Batteries |
Description
Economical, general purpose 1.5V AA alkaline battery with a high energy output that is reliable, with a long shelf life, and good low temperature performance. Duracell Plus now has longer life compared to previous Duracell Plus batteries and is ideal for everyday use.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: WX3501142 Stock Available
-
Product Code: PI9189X158 Stock Available
-
Product Code: KF045016183 Stock Available
-
Product Code: KF01485109 Stock Available
-
Product Code: KF01486213 Stock Available
-
Product Code: KF01487181 Stock Available
-
Product Code: KF01488358 Stock Available
-
Product Code: KF01127544 Stock Available
-
Product Code: KF210011243 Stock Available
-
Product Code: ES450139 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Also Consider
-
Product Code: WX3501142 Stock Available
-
Product Code: PI9189X158 Stock Available
-
Product Code: KF045016183 Stock Available
-
Product Code: KF01485109 Stock Available
-
Product Code: KF01486213 Stock Available
-
Product Code: KF01487181 Stock Available
-
Product Code: KF01488358 Stock Available
-
Product Code: KF01127544 Stock Available
-
Product Code: KF210011243 Stock Available
-
Product Code: ES450139 Stock Available