‹ Prev
Next ›
Dymo 11354 LabelWriter Labels 57mmx32mm White (Pack of 1000) S0722540
26 Stock Available
- Authentic multi-purpose DYMO labels provide clear, legible text: perfect for a wide variety of uses
- Direct thermal-printing eliminates messy and expensive ink or toner
- Easy-to-peel labels are easy to use for fast, precise labelling
- Packed in rolls so you can quickly print one LW label or hundreds with no waste
- Compatible with DYMO LabelWriter 450 and 550 Series & 4XL/5XL label makers; Labels are made in Belgium
- Paper labels are FSC certified; packaging is made from mixed 80% recycled and FSC certified materials
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Product colour | White |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Material | Paper |
| Adhesive type | Removable |
| Shape | Rectangle |
| Compatible products | LabelWriter |
| Label width | 5.7 cm |
| Label height | 3.2 cm |
| Weight | 348 g |
| Labels per pack | 1000 pc(s) |
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per roll | 1000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Country of origin | Belgium |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Key Data
| FSC | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
Description
Authentic DYMO LabelWriter Labels are an efficient and cost-effective solution to all of your mailing, shipping and organisational needs. Using direct thermal printing technology that prints without ink or toner, you enjoy more labelling and less ink mess. LW labels come in rolls packed with pre-sized labels, making it easy to print one label or hundreds without the hassle of sheets, waste or label jams. LabelWriter labels are designed for DYMO 550/450 Series, 5XL/4XL and LabelWriter Wireless label makers.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: TL08755542 Stock Available
-
Product Code: AU03840329 Stock Available
-
Product Code: BZ24980581 Stock Available
-
Product Code: ES90498111 Stock Available
-
Product Code: CM9906X49 Stock Available
-
Product Code: HPF6U17AEStock is Available
-
Product Code: HPF6U16AEStock is Available
-
Product Code: HPL0S70AEStock is Available
-
Product Code: AU06232848 Stock Available
-
Product Code: A4PAPER317 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Also Consider
-
Product Code: TL08755542 Stock Available
-
Product Code: AU03840329 Stock Available
-
Product Code: BZ24980581 Stock Available
-
Product Code: ES90498111 Stock Available
-
Product Code: CM9906X49 Stock Available
-
Product Code: HPF6U17AEStock is Available
-
Product Code: HPF6U16AEStock is Available
-
Product Code: HPL0S70AEStock is Available
-
Product Code: AU06232848 Stock Available
-
Product Code: A4PAPER317 Stock Available