‹ Prev
Next ›
Dymo 99010 LabelWriter Address Labels 28mm x 89mm (Pack of 260) S0722370
209 Stock Available
- Authentic DYMO address labels make mailing letters and packages easy
- Direct thermal-printing eliminates messy and expensive ink or toner
- Easy-to-peel labels are easy to use for fast, precise labelling
- Packed in rolls so you can quickly print one LW label or hundreds with no waste
- Compatible with DYMO LabelWriter 450 and 550 Series & 4XL/5XL label makers; Labels are made in Belgium
- Paper labels are FSC certified; packaging is made from mixed 80' recycled and FSC certified materials
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Product colour | White |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Material | Paper |
| Adhesive type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Compatible products | LabelWriter |
| Label width | 8.9 cm |
| Label height | 2.8 cm |
| Weight | 132 g |
| Labels per pack | 260 pc(s) |
| Rolls per pack | 2 |
| Labels per roll | 130 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Country of origin | Belgium |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Key Data
| FSC | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
Description
Authentic DYMO LabelWriter Labels are an efficient and cost-effective solution to all of your mailing, shipping and organisational needs. Using direct thermal printing technology that prints without ink or toner, you enjoy more labelling and less ink mess. LW labels come in rolls packed with pre-sized labels, making it easy to print one label or hundreds without the hassle of sheets, waste or label jams. LabelWriter labels are designed for DYMO 550/450 Series, 5XL/4XL and LabelWriter Wireless label makers.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: TX801296149 Stock Available
-
Product Code: RX04782Stock is Available
-
Product Code: DU17895136 Stock Available
-
Product Code: PE9185X54 Stock Available
-
Product Code: DF701011511 Stock Available
-
Product Code: ES4501329 Stock Available
-
Product Code: AB3127
-
Product Code: A4PAPER291 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Also Consider
-
Product Code: TX801296149 Stock Available
-
Product Code: RX04782Stock is Available
-
Product Code: DU17895136 Stock Available
-
Product Code: PE9185X54 Stock Available
-
Product Code: DF701011511 Stock Available
-
Product Code: ES4501329 Stock Available
-
Product Code: AB3127
-
Product Code: A4PAPER291 Stock Available