‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus I Lever Task Operator Chair With Height Adjustable And Folding Arms Black
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Single lever mechanism for gas lift control
- Backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
- Optional Hi Rise Draughtsman kit
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 550-570mm |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Backrest |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 440mm |
| Chair Colour | Black |
| Dimensions | 600x600x1010mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | Height Adjustable and Folding Arms |
| Weight | 10.2kg |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 480mm |
| Seat Depth | 450mm |
| Seat Height | 460-580mm |
| Seat Colour | Black |
| Style | Operator/Task Chairs |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 1 is a simple and effective operator chair that provides a comfortable seating experience. Seat and backrest heights can be adjusted in addition to seat depth adjustment - perfect to suit all different sizes. Available in a range of four different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.