‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus I Lever Task Operator Chair With Height Adjustable And Folding Arms Bespoke Colour Seat Tabasco Orange
Non-Returnable
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Single lever mechanism for gas lift control
- Backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
- Optional Hi Rise Draughtsman kit
Product Details
General Information
| Colour | Orange |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Tabasco Orange |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 550-570mm |
| Back Width | 440mm |
| Back Type | Medium |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Backrest |
| Dimensions | 600x600x1010mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 10.2kg |
| With Arms | Height Adjustable and Folding Arms |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Depth | 450mm |
| Seat Colour | Tabasco Orange |
| Seat Width | 480mm |
| Seat Height | 460-580mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 1 is a simple and effective operator chair that provides a comfortable seating experience. Seat and backrest heights can be adjusted in addition to seat depth adjustment - perfect to suit all different sizes. Available in a range of four different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.