‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus II Lever Task Operator Chair With Pump Lumbar Charcoal
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Twin lever mechanism for gas lift and backrest tilt control
- Backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Features inflatable lumbar support
- Optional armrest
- Optional High Rise Draughtsman kit
Select Product Options
Colour: Charcoal
Arms: None
Product Details
General Information
| Colour | Charcoal |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Charcoal |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 440mm |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Backrest |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 530-560mm |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 600x600x970mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Colour | Charcoal |
| Seat Depth | 410mm |
| Seat Height | 430-550mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 490mm |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 10.2kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 2 is an everyday operator chair suited to all environments - from call centres to the home office. The backrest can be reclined and locked in any position or be used for permanent contact and support. Perfect for the all day operator requirement. Available in a range of five different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.