‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus II Lever Task Operator Chair With Height Adjustable And Folding Arms Bespoke Colour Back And Seat Bergamot Cherry
Non-Returnable
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Twin lever mechanism for gas lift and backrest tilt control
- Backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrest
- Optional Hi Rise Draughtsman kit
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Bergamot Cherry |
| Back Colour | Bergamot Cherry |
| Back Height | 530-560mm |
| Back Width | 440mm |
| Back Type | Medium |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Backrest |
| Dimensions | 600x600x970mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 10.2kg |
| With Arms | Height Adjustable and Folding Arms |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Depth | 410mm |
| Seat Colour | Bergamot Cherry |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Height | 430-550mm |
| Seat Width | 490mm |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 2 is an everyday operator chair suited to all environments - from call centres to the home office. The backrest can be reclined and locked in any position or be used for permanent contact and support. Perfect for the all day operator requirement.Available in a range of five different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.