‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus III Lever Task Operator Chair Deluxe Mesh Back With Height Adjustable Arms Bespoke Colour Seat Ginseng Chilli
Non-Returnable
- Breathable, height adjustable mesh backrest
- Triple lever mechanism for seat height, seat and backrest tilt adjustment
- Height adjustable, padded lumbar support
- ANSI/BIFMAX 5.1-2017 Strength and Endurance tested
- PCB: Permanent contact backrest feature
- Optional armrest choices
Select Product Options
Colour: Bespoke Ginseng Chilli
Arms: With Height Adjustable Arms
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Mesh/Fabric |
| Chair Colour | Ginseng Chilli |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Height | 530-560mm |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 430mm |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 600x600x970mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 430-550mm |
| Seat Width | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 10.7kg |
| With Arms | Height Adjustable |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 3 is a fully comprehensive operator chair that provides functionality and comfort. The well equipped mechanism provides independent seat and backrest angle adjustment that can be locked in any position. Perfect for the all day operator requirement.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.