‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus XL Lever Task Operator Chair With Height Adjustable And Folding Arms Bespoke Colour Seat Ginseng Chilli
Non-Returnable
- Large seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Triple lever independent seat and backrest mechanism
- Ratchet height adjustable backrest
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
Select Product Options
Colour: Bespoke Ginseng Chilli
Back Colour: Black
Arms: With Height Adjustable And Folding Arms
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Fabric |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Back Type | High |
| Back Width | 480mm |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 570-640mm |
| Chair Colour | Ginseng Chilli |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 670x670x1000mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Seat Height | 440-560mm |
| Seat Width | 530mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Colour | Ginseng Chilli |
| Seat Depth | 470mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
| With Arms | Height Adjustable and Folding Arms |
| Weight | 14.5kg |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse XL is a fully comprehensive operator chair that provides extra functionality and comfort. A large and accommodating seat and backrest provide all day long comfort. The well equipped mechanism provides independent seat and backrest angle adjustment that can be locked in any position. Seat tilt tension can be adjusted to allow easy reclining and the backrest height can be easily adjusted via the ratchet mechanism.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.