‹ Prev
Next ›
EPOS IMPACT 860T Wired Stereo Headset
- Designed for the next generation of desk workers in the New Open Office
- Get your message across thanks to industryleading voice pickup powered by EPOS AI™
- Stay focused with hybrid adaptive ANC that effectively shuts down noise
- Experience a superior open office headset with super wideband and stereo sound
- Stay comfortable with a lightweight design, soft cushions, and headband padding
- Experience true ease of use with smart features and plug-and-play connectivity
Product Details
General Information
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable colour | Black |
| Certification | CB, CE, UKCA, RCM, FCC, ICES, KC, SDoC, BSMI |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C / USB Type-A |
| Bluetooth | No |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 50 O |
| Driver unit | 3.2 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.5% |
| Microphone type | Boom |
| Number of microphones | 3 |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | iOS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight | 179 g |
| Package width | 205 mm |
| Package depth | 55 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 335 g |
| Charging stand | No |
Product Information
| Brand | EPOS |
| Type | Headset |
Description
EPOS IMPACT 860T USB-C & USB-A Headset IMPACT 800 Series Binaural On-ear wired headset with adaptive ANC and industry-leading voice pickup
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.