Epson 405 Suitcase DURABrite Ultra Ink Cartridge Black C13T05G14010
- Works with Original
- Epson
- Inkjet Printer: WorkForce WF-7830DTWF - WorkForce Pro WF-3820DWF - WorkForce Pro WF-3825DWF - WorkForce Pro WF-4820DWF - WorkForce WF-7835DTWF - WorkForce Pro WF-4825DWF - WorkForce Pro WF-4830DTWF - WorkForce Pro WF-7840DTWF
- Workforce: WF-7310DTW - EC-C7000 - WF-7830DTWf
- Workforce Pro: WF-4820DWF - WF-4825DWF - WF-7800 - WF-3800 - WF-3820DWF - WF-3825DWF - WF-7835DTWf - WF-7840DTWf - WF-3830DWTF - WF-4800 - WF-4830DTWf
- Epson
- A choice of standard and XL cartridge sizes
- Easily identifiable Suitcase image
- Convenient, 4-colour multipack
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Epson |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | WorkForce Pro WF-4820 WorkForce Pro WF-4830 WorkForce Pro WF-3820 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink type | Dye-sublimation ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 7.6 ml |
| Colour ink volume | 7.6 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Dye-sublimation ink |
| Country of origin | China |
| Package width | 32 mm |
| Package depth | 98 mm |
| Package height | 142 mm |
| Package weight | 50 g |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946690704 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
Description
Singlepack Black 405 DURABrite Ultra Ink\nReduce your printing costs with XL inks\nTake advantage of the cost-effective DURABrite Ultra Inks. Offering great value, the inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 1,100 black and 1,100 colour pages1. Black XXL cartridges are also available for A3 printer models with a yield of 2,200 pages1.\n\nMeet the range\nOur all-pigment DURABrite Ultra Ink creates sharp, long-lasting and robust documents that are water, smudge and highlighter resistant. They’re also quick-drying, which minimises the risk of smudging when printing on both sides.\n\nOptimised for Epson printers\nEpson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.\n\nThe genuine article\nEnjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.