Epson 405 Suitcase DURABrite Ultra Ink Cartridge CMYK C13T05G64010
- Works with Original
- Epson
- Inkjet Printer: WorkForce Pro WF-4820DWF - WorkForce Pro WF-4825DWF - WorkForce WF-7835DTWF - WorkForce Pro WF-3820DWF - WorkForce Pro WF-4830DTWF - WorkForce WF-7830DTWF - WorkForce Pro WF-3825DWF - WorkForce Pro WF-7840DTWF
- Workforce Pro: WF-4800 - WF-4820DWF - WF-4825DWF - WF-7840DTWf - WF-3820DWF - WF-3825DWF - WF-7835DTWf - WF-7800 - WF-3800 - WF-3830DWTF - WF-4830DTWf
- Workforce: WF-7310DTW - EC-C7000 - WF-7830DTWf
- Epson
- A choice of standard and XL cartridge sizes
- Easily identifiable Suitcase image
- Convenient, 4-colour multipack
Product Details
General Information
| Colour | Assorted |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Epson |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | WorkForce Pro WF-3820DWF WorkForce Pro WF-3825DWF WorkForce Pro WF-4820DWF WorkForce Pro WF-4825DWF WorkForce Pro WF-4830DTWF WorkForce WF-7830DTWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink volume | 7.6 ml |
| Colour ink volume | 5.4 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China |
| Package width | 50 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 142 mm |
| Package weight | 150 g |
| Products per master (outer) case | 7 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946690865 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Minimum order quantity | 7 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
Description
Reduce your printing costs with XL inks\nOffering great value, inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 1,100 black and 1,100 colour pages*. Black XXL cartridges are also available for A3 printer models with a yield of 2,200 pages*.\n\nLow cost yet reliable\nEnjoy reliable prints with minimal outlay using Epson's four-colour 405 inks. Thanks to the all-pigment inks, this ink set produces clear, long-lasting prints, that are water, smudge and highlighter resistant.\n\nGenuine Epson EasyMail packaging\nOnline ink purchases can be conveniently delivered to you at home, with our EasyMail packaging. Designed with slim packaging to fit through most letterboxes, this is great for the environment as well as it reduces the amount of plastic used by 75% vs retail ink packaging*.\n\nOptimised for Epson printers\nEnjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to work with your printer and produce the best quality results.\n\nUser-friendly\nYou can quickly identify the right pack in-store or online thanks to the image on the front. Simply check your user guide to find out which image you should look for.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: EP707891 Stock Available
-
Product Code: CO011162172 Stock Available
-
Product Code: KS162303755 Stock Available
-
Product Code: HPCZ133AStock is Available
-
Product Code: HPCZ136AStock is Available
-
Product Code: KF01600132 Stock Available
-
Product Code: KS16235139 Stock Available
-
Product Code: A4PAPER361 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Also Consider
-
Product Code: EP707891 Stock Available
-
Product Code: CO011162172 Stock Available
-
Product Code: KS162303755 Stock Available
-
Product Code: HPCZ133AStock is Available
-
Product Code: HPCZ136AStock is Available
-
Product Code: KF01600132 Stock Available
-
Product Code: KS16235139 Stock Available
-
Product Code: A4PAPER361 Stock Available