‹ Prev
Next ›
Epson T0713 Cheetah DURABrite Ultra Ink Cartridge Magenta C13T07134012
Stock is Available
- Works with Original
- Epson
- Inkjet Printer: BX3450 - Stylus D120 - Stylus DX4400 - Stylus DX5000 - Stylus D92 - Stylus DX6000 - Stylus DX7000F - Stylus DX7400 - Stylus DX8450 - Stylus DX9400F - Stylus Office BX310FN - Stylus S21 - Stylus SX115 - Stylus SX400 - Stylus D78 - Stylus DX4050 - Stylus DX4450 - Stylus DX5050 - Stylus DX6050 - Stylus Office BX300F - Stylus SX105 - Stylus SX218 - Stylus SX510W - Stylus SX600FW - Stylus CX4300 - Stylus D5050 - Stylus DX400 - Stylus DX4000 - Stylus DX8400 - Stylus S20 - Stylus SX100 - Stylus SX200 - Stylus SX215 - Stylus SX405 - Stylus SX410 - Stylus SX515W - Stylus DX7450 - Stylus DX9400 - Stylus SX110 - Stylus SX205 - Stylus SX210 - Stylus SX415 - Stylus SX610FW
- Stylus: BX310fn - D92 - DX4050 - DX4450 - DX7450 - DX8400 - S21 - SX110 - SX115 - SX405W - SX510w - BX610fw - D5050 - DX6000 - DX7400 - DX9400 - SX100 - SX215 - SX218 - SX415 - SX600FW - SX610fw - BX3450 - CX4300 - DX4000 - DX5000 - DX8450 - DX9400F - SX105 - SX210 - SX515w - B40w - D120 - D120n - D78 - DX400 - DX4400 - DX5000+ - DX5050 - DX6050 - DX7000F - SX200 - SX205 - SX400 - SX405 - SX410
- Stylus Office: BX310fn - 3450 - B40W - BX300f - BX610fw - BX600fw
- Epson
- Genuine Epson ink cartridge
- Ink is absorbed quickly to prevent blot and bleed
- Results are sharp and well defined
- For use with Stylus D78, 92, 120, DX4000, 4050, 4400, 4450, 5000, 5050, 6000, 6050, 7000F, 7400, 7450, 8400, 8450, 9400F
- Colour: Magenta
- Print yield: 270 pages
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | - Epson Stylus SX610FW - Epson Stylus SX600FW - Epson Stylus SX515W - Epson Stylus SX510W - Epson Stylus SX415 - Epson Stylus SX410 - Epson Stylus SX405WiFi - Epson Stylus SX405/SX400 - Epson Stylus SX400 - Epson Stylus SX218 - Epson Stylus SX215 - Epson Stylus SX210 - Epson Stylus SX205 - Epson Stylus SX200 - Epson Stylus SX115 - Epson Stylus SX110 - Epson Stylus SX105 - Epson Stylus SX100 - Epson Stylus S21 - Epson Stylus S20 - Epson Stylus Office BX610FW - Epson Stylus Office BX600FW - Epson Stylus Office BX310FN - Epson Stylus Office BX300F - Epson Stylus Office B40W - Epson Stylus DX9400F Wifi-Edition - Epson Stylus DX9400F - Epson Stylus DX8450 - Epson Stylus DX8400 - Epson Stylus DX7450 - Epson Stylus DX7400 - Epson Stylus DX7000F - Epson Stylus DX6050 - Epson Stylus DX6000 - Epson Stylus DX5000 - Epson Stylus DX4450 - Epson Stylus DX4400 - Epson Stylus DX4050 - Epson Stylus DX4000 - Epson Stylus D92 - Epson Stylus D78 - Epson Stylus D120 Network Edition - Epson Stylus D120 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 5.5 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C13T07134012 |
| Country of origin | United Kingdom |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 26 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 44 g |
| Package type | Blister |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946627823 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
Description
Save money with individual inks\nEpson’s individual inks give you further savings as you only need to replace the colour used.\n\nEpson inks are optimised for Epson printers \nEpson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.