- Colour: Black
- Print yield: 380 pages
- For use with the Epson Stylus Office BX305F/BX305FW/BX320FW/BX525WD/BX625FWD and Stylus SX420W/SX425W/SX525WD/SX620FW
- Results are sharp and well defined
- Ink is absorbed quickly to prevent blot and bleed
- Genuine Epson ink cartridge
<
>
Epson T1291 Apple DURABrite Ultra Ink Cartridge Black C13T12914012
117 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | - WorkForce WF-3520DWF\n- Epson WorkForce WF-7525\n- Epson WorkForce WF-7515\n- Epson WorkForce WF-7015\n- Epson WorkForce WF-3540DTWF\n- Epson WorkForce WF-3530DTWF\n- Epson WorkForce WF-3010DW\n- Epson Stylus SX620FW\n- Epson Stylus SX525WD\n- Epson Stylus SX445W\n- Epson Stylus SX440W\n- Epson Stylus SX435W\n- Epson Stylus SX420W\n- Epson Stylus SX235W\n- Epson Stylus Office BX935FWD\n- Epson Stylus Office BX925FWD\n- Epson Stylus Office BX635FWD\n- Epson Stylus Office BX630FW\n- Epson Stylus Office BX625FWD\n- Epson Stylus Office BX535WD\n- Epson Stylus Office BX525WD\n- Epson Stylus Office BX320FW\n- Epson Stylus Office BX305FW Plus\n- Epson Stylus Office BX305FW\n- Epson Stylus Office BX305F\n- Epson Stylus Office B42WD |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 385 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 11.2 ml |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C13T12914012 |
| Country of origin | United Kingdom |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 26 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 49 g |
| Package type | Blister |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946627700 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
