‹ Prev
Next ›
Epson WorkForce Pro WF-C4310DW A4 Wireless Colour Inkjet Printer C11CK18401CA
Stock is Available
- Automatic duplex printing
- Up to 21 ppm mono and 11 ppm colour print speeds
- Colour inkjet printer
- Epson Connect, Apple Airprint
- Hi-Speed USB, Ethernet and Wi-Fi
- One paper tray
- Compatible with Mac OS X 10.6.8 onwards and Windows XP onwards
- Automatic document feed
Product Details
General Information
| Colour | Yes |
| Maximum duty cycle | 33000 pages per month |
| Number of print cartridges | 4 |
| Duplex printing | Yes |
| Page description languages | ESC/P-R |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Maximum resolution | 4800 x 2400 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 21 ppm |
| Print speed (colour, draft quality, A4/US Letter) | 11 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 6.3 s |
| Time to first page (colour, normal) | 9.3 s |
| Total number of input trays | 1 |
| Total output capacity | 250 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4 |
| Non-ISO print media sizes | Letter |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA3-PSK |
| Supported network protocols | TCP/IPv4, TCP/IPv6, HTTP, HTTPS |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Epson Connect, Epson Email Print, Epson IPrint |
| Sound pressure level (printing) | 53 dB |
| Market positioning | Home & office |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Colour display | Yes |
| Power consumption (printing) | 23 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power consumption (ready) | 4.8 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.14 kWh/week |
| AC input voltage | 100 - 120 V |
| Width | 425 mm |
| Depth | 493 mm |
| Height | 164 mm |
Product Information
| Brand | Misc |
Description
Reduce your business printing costs with this A4 inkjet. It offers high-quality, low-cost-printing and flexible wireless solutions.\n- 50 page A4 duplex\n- Up to 21ppm speeds¹\n- Low Power Consumption\nStride through tasks with print speeds of up to 21ppm¹ and cost-effective inks. Perfect for the business environment while cutting business' environmental impact and improving CSR reputation.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.