Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel, 90% Recyclable |
| Form | V-Base Files |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Dimensions | 240x387mm |
| Country of Origin | Poland |
| Capacity | 15mm |
| Grammage | 210gsm |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Recycled Product | Minimum 90% Recycled Material |
| Material | Board |
| Runner Width | 387mm |
| Weight | 66g |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Suspension File & Accessories |
Key Data
| Blue Angel | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
| Recyclable | Yes |
Description
This bright, environmentally friendly Esselte Classic suspension file is made from 100% recycled, 210gsm board with a reinforced base for extra strength and durability. Suitable for filing A4 and foolscap documents, the suspension file is supplied with a clear plastic label holder and matching white paper labels for quick identification of contents. Ideal for colour coordinated filing, this pack contains 25 blue suspension files.
Also Consider
-
Product Code: WX010721009 Stock Available
-
Product Code: PP01380216 Stock Available
-
Product Code: DB220007
-
Product Code: PF1131X66 Stock Available
-
Product Code: SH3052X44 Stock Available
-
Product Code: KF03802480 Stock Available
-
Product Code: KF00871226 Stock Available
-
Product Code: DU14089
-
Product Code: GL9457211 Stock Available
-
Product Code: HEA00400502 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Also Consider
-
Product Code: WX010721009 Stock Available
-
Product Code: PP01380216 Stock Available
-
Product Code: DB220007
-
Product Code: PF1131X66 Stock Available
-
Product Code: SH3052X44 Stock Available
-
Product Code: KF03802480 Stock Available
-
Product Code: KF00871226 Stock Available
-
Product Code: DU14089
-
Product Code: GL9457211 Stock Available
-
Product Code: HEA00400502 Stock Available