‹ Prev
Next ›
Esselte No 1 Lever Arch File Slotted 75mm A4 Blue (Pack of 10) 811350
25 Stock Available
- Pack of 10
- Colour: Blue
- Sheet Capacity: 500 (80gsm)
- Document Size: A4
- FSC certified
- 75mm arch mechanism with compressor bar
- Removable spine ticket for easy labelling
- Thumb ring for easy off the shelf retrieval
- Guaranteed to close reliably even after 10,000 uses
- Lever arch file with patented No.1 mechanism
- Perfect alignment of pins and arches even when file is full
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Size | A4 |
| Environment Support | 70% FSC Mix, 90% Recyclable |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Blue |
| Dimensions | 75mm |
| Capacity | 500 sheets (80 gsm) |
| Country of Origin | Poland |
| Reinforced Edges | Yes |
| Recycled Product | Minimum 70% Recycled Material |
| Recycled Percentage | 70% FSC Mix |
| Mechanism Size | 75mm |
| Orientation | Portrait |
| Material | Polypropylene |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Laminated | No |
| Spine Width | 75mm Spine |
| Slotted Cover | Yes |
| Warranty | 3 Year Guarantee on Mechanism |
| Weight | 450g |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Lever Arch File |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| FSC | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
Description
Organise your A4 documents with these blue Esselte No1 Lever Arch Files. Made of quality board covered in durable PVC, they have a front cover locking mechanism to ensure the file remains closed and its contents secure, even after 10,000 uses. Each file can hold up to 500 A4 sheets and the spine has a removeable ticket to make labelling the file easy.
Also Consider
-
Product Code: WX100391622 Stock Available
-
Product Code: ST1901X355 Stock Available
-
Product Code: SH9928X12 Stock Available
-
Post-it Super Sticky Notes 76x76mm 90 Sheet Carnival Value Pack 8+4 FOC (Pack of 12) 654-SSCARN-P8+4Product Code: 3M06564202 Stock Available
-
Product Code: MK8720X21 Stock Available
-
Product Code: ER42337641 Stock Available
-
Product Code: ER42317260 Stock Available
-
Product Code: CL8949X7 Stock Available
Alternative Products
Also Consider
-
Product Code: WX100391622 Stock Available
-
Product Code: ST1901X355 Stock Available
-
Product Code: SH9928X12 Stock Available
-
Post-it Super Sticky Notes 76x76mm 90 Sheet Carnival Value Pack 8+4 FOC (Pack of 12) 654-SSCARN-P8+4Product Code: 3M06564202 Stock Available
-
Product Code: MK8720X21 Stock Available
-
Product Code: ER42337641 Stock Available
-
Product Code: ER42317260 Stock Available
-
Product Code: CL8949X7 Stock Available