‹ Prev
Next ›
Fellowes 59038 Recycled Mouse Pad Leaves 6 pack
- Protect your desktop and enhance mousing performance with the Recycled optical and laser mouse friendly mousepads?
- Mousepad made of 85% post-consumer recycled content?
- Packaging card made from 100% post-consumer recycled material and printed with soy-based ink?
- Durable and easy to clean surface?
- Rubber base keeps mousepad firmly in place all day whilst protecting desktop from scratches
Product Details
General Information
| Product colour | Green |
| Surface coloration | Image |
| Wrist rest | No |
| Material | Plastic, Rubber |
| Non-slip base | Yes |
| Stitched edges | No |
| Recommended usage | Optical mouse |
| Width | 229 mm |
| Depth | 203 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Weight | 100 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Recycled package material | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Wrist Rest |
Description
85% Products are manufactured using a minimum of 85% recycled materials
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.