‹ Prev
Next ›
Fellowes Breyta Wedge Seat Cushion Black 100119849
9 Stock Available
- REDUCE BACK DISCOMFORT - The wedge design of this Breyta seat cushion encourages correct pelvic positioning and spinal alignment to help reduce back discomfort
- RELIEVE PRESSURE - A discreet hidden coccyx cut out can be found at the back of the seat cushion helps relieve pressure at the base of the spine
- EASY TO CARRY - This wedge seat cushion features a built-in carry handle for easy transportation wherever you work
- MADE FROM RECYCLED CONTENT - The foam is made from 93% pre-consumer recycled content. The fabric cover is made from 100% post-consumer recycled polyester
- WARRANTY - This Fellowes wedge seat cushion is made in the UK and comes with a 5-year warranty, along with access to top quality customer support to help with any queries you may have
Product Details
General Information
| Product type | Seat cushion |
| Suitable for | Chair |
| Cover material | Polyester |
| Product colour | Black |
| Removable cover | Yes |
| Width | 430 mm |
| Depth | 430 mm |
| Height | 90 mm |
| Weight | 910 g |
| Package width | 450 mm |
| Package depth | 103 mm |
| Package height | 445 mm |
| Package weight | 1.28 g |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Seat Cushion |
Description
The wedge design of the Breyta seat cushion encourages correct pelvic positioning and spinal alignment, helping to reduce back discomfort. A discreet hidden coccyx cutout at the back of the cushion relieves pressure at the base of the spine. For convenience, this wedge seat cushion includes a built-in carry handle, making it easy to transport wherever you work. Made with sustainability in mind, the foam is composed of 93% pre-consumer recycled content, and the fabric cover is crafted from 100% post-consumer recycled polyester.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.