Fellowes Spectra A3 Laminator 5738401
- User-friendly laminator for moderate use in home & home office environments
- Laminates up to A3 size documents in 80 - 125 micron pouches
- Ready to laminate after 4 minutes warm-up
- Release lever disengages pouch for document re-alignment or removal
- Sleep mode is activated after 30 minutes
- Includes 10-pouch laminating starter kit
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Maximum lamination width | 32 cm |
| Type | Cold/hot laminator |
| Preheating time | 4 min |
| Lamination speed | 300 mm/min |
| Maximum document thickness | 0.125 mm |
| Built-in display | No |
| Format | A3 |
| Minimum pouch thickness | 80 µm |
| Maximum pouch thickness | 125 µm |
| Number of rollers | 2 |
| Product colour | Black, Grey |
| Housing material | Plastic |
| Auto power off | Yes |
| Auto jam detection | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Easy to use | Yes |
| Width | 469.9 mm |
| Depth | 162 mm |
| Height | 77.8 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84729080 |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Laminator |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
| CE Marking | Yes |
Description
The Fellowes Spectra A3 laminator is Jam Free when used with Fellowes branded laminating pouches as it features a release lever which allows you to realign documents that have been misfed into the laminator. This home or home office use laminator machine can laminate up to 125 micron laminating pouches which is perfect for laminating your important documents or giving you a professional finish to your photos or personal projects. After a 4 minute heat up time, a green light indicates that your Spectra A3 laminator is ready for use and is capable of laminating one A4 sheet per minute. It's Sleep Mode feature will cause the machine to shut off after 30 minutes of inactivity. Your Fellowes A3 laminator includes a 10 document starter pack with samples of Fellowes laminating pouches that give a superior finish to your laminated work. The Spectra A3 laminator comes with a 1-year warranty and access to top quality customer support to help with any queries you may have.